۰۷ آبا

مدآنلاین: کانسپت IAA که در نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت به نمایش گذاشته خواهد شد. این خودرو نشان می‌دهد که مسئله کوچکی مانند آیرودینامیک نمی‌تواند مانع زیبایی خودروها شود.
مرسدس بنز IAA را دو کانسپت در قالب یک محصول معرفی کرده است. IAA مخفف Intelligent Aerodynamic Automobile به معنای خودروی آیرودینامیک هوشمند است. این خودرو می‌تواند به معنای واقع کلمه تغییر شکل دهد. وقتی این خودرو در حال حرکت نباشد ظاهری بسیار شیک و آراسته دارد ولی وقتی شروع به حرکت کند و به سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت برسد ظاهر آن دستخوش تغییراتی می‌شود که ضریب درگ آن را به ۰.۱۹ می‌رساند که بنا به گفته مرسدس بنز این خودرو را همتراز با بهترین اتومبیل‌های مسابقه‌ای که تا به حال ساخته شده‌اند می کند.

مرسدس بنز با این کانسپت نشان داد که خلاقیت چگونه می‌تواند با حفظ زیبایی آیرودینامیک خودرو را بالا برده و موجب کاهش مصرف سوخت شود.
شاید این کانسپت شبیه به ترانسفورمرهای فیلم‌های تلوزیونی باشد و در آینده نزدیک نتوانیم چیزی شبیه به آن را در خیابان‌ها ببینیم. بوگاتی ویرون که سریع‌ترین خودروی جهان است نیز در هنگام شتاب گرفتن کمی تغییر شکل می‌دهد اما این ایده در IAA به صورتی بسیار گسترده‌تر مورد استفاده قرار گرفته است. با تغییر قطعات متحرک آیرودینامیکی IAA در سرعت بالای ۸۰ کیلومتر بر ساعت طول این خودرو ۳۹۰ میلی‌متر بیشتر می‌شود. برای کم کردن مقاومت سپر جلوی این خودرو نیز زیر آن می‌رود.

این‌ها باعث می‌شوند این خودروی هیبریدی ۲۷۹ اسب‌بخاری بتواند فقط با استفاده از موتور الکتریکی خود ۶۶ کیلومتر را بپیماید و آلودگی دی اکسید کربن آن ۲۸ گرم در هر کیلوگرم باشد. بیشینه سرعت این خودرو به صورت الکتریکی به ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شود.
این خودرو برای اینکه یک مرسدس واقعی باشد باید طراحی داخلی در خور این نام نیز داشته باشد. این خودرو ظاهر بزرگی دارد ولی تنها ۴ سرنشین می‌توانند به راحتی با آن به گشت و گذار بپردازند. در طراحی داخلی این خودرو تمرکز خاصی بر روی استفاده از فلزات و شیشه مرغوب و تکنولوژی شده است. کنترل همه چیز به راحتی استفاده از یک تبلت یا گوشی هوشمند پرقدرت است. تکنولوژی استفاده شده در این خودرو مانع از بسیاری از تصادفات می‌شود و همین تکنولوژی در هوای نامطلوب و یا به هنگام رسیدن به یک تقاطع کار راننده را بسیار آسان می‌کند.
این کانسپت به ما نشان می‌دهد که خودروسازان چه افق‌هایی را پیش رو دارند و در آینده قرار است چه خودروهایی در خیابان‌ها دیده شوند.

دیدگاه بگذارید